Łączna liczba wyświetleń

Turystyka

    Pragnąc przybliżyć wszystkim piękno Polski znajdujące się nie tylko w parkach narodowych czy krajobrazowych, ale również wokół nas zachęcam do zapoznania się z rezultatem moich wycieczek rowerowych i nie tylko.
     Na początek chciałbym Wam przedstawić nieduże miasto Zelów. Mieści się ono w województwie łódzkim w powiecie bełchatowskim (51° 28' N, 19° 13' E) i liczy sobie 7828 mieszkańców. Jest stolicą gminy zelów. 
     Oto jak wyglądają jego okolice:

     Zduńska Wola, to drugie miasto znajdujące się w województwie łódzkim (51° 36' N, 18° 56' E), które chciałbym Wam przybliżyć. Jest ono większym miastem niż Zelów, posiadającym nie tylko siedzibę gminy, ale także powiatu. Jest stolicą powiatu zduńskowolskiego. Na jego skraju, przy wyjeździe z miasta w kierunku Paprotni leży pięknie położony zalew: 


     Zapolice (18.8848 E, 51.5412 N), to miejscowość będąca stolicą gminy. Wyróżnia się ona tle innych zabytkowym parkiem, pochodzącym jeszcze z XIX wieku. Oto kilka jego fotografii:



     Następna miejscowość Pruszków leży (51° 32' 27" N, 19° 03' 49" E) na terenie gminy Sędziejowice w powiecie łaskim, w województwie łódzkim. Można w niej znaleźć  pomnik poświęcony pamięci 9 Polaków zamordowanych przez najeźdźców hitlerowskich. A tak on wygląda: 


   
     Parzno (19.25000 E, 51.38900 N)  leży w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim. Stanowiło ono kolejny cel moich wycieczek rowerowych ze względu na grobowiec i sanktuarium bł. Wandy Malczewskiej. Jej wyjątkowość polegała na płomiennym wychowaniu dzieci i młodzieży, nauczaniu czytania i pisania także wśród chłopów, a także niesieniu pomocy chorym i cierpiącym. Czyniła to wszystko w trudnych czasach, kiedy to jeszcze Polska była pod obcymi zaborami, nie zapominając o źródle z którego czerpała siły do swej pracy mianowicie o Jezusie Chrystusie, adorując Go w każdej wolnej chwili. Pozostała przy tym do końca osobą świecką, umierając w opinii świętości.      Oto zapis fotograficzny grobowca i sanktuarium: 


     Do Grabna postanowiłem pojechać w celu poszukania bunkra pochodzącego z czasów II-giej wojny światowej. To, co udało mnie się znaleźć zapewne nie jest nawet jego pozostałością. Niemniej jednak jego domniemane położenie (w pobliżu rzeki Grabia) geograficzne zasługuje w pełni na publikację: 

     Nie zniechęcony pierwszym niepowodzeniem, postanowiłem poszukać kolejnego bunkra także mającego pochodzić z okresu II-giej wojny światowej. Miał się on znajdować w miejscowości Zamość, leżącej w powiecie łaskim w województwie łódzkim. Efekt przerósł me najśmielsze oczekiwania:


     Nie trzeba jednak wyjeżdżać daleko za miasto by podziwiać piękno przyrody. Można je także spotkać np. podczas spaceru w parku im. Poniatowskiego w Łodzi. :
Łódź jest miastem liczącym ponad 700 000 mieszkańców znajdującym się w centrum Polski. Jest stolicą województwa łódzkiego, a także miastem na prawach powiatu. Co ciekawe jest to miasto mające najwięcej terenów zielonych na swoim obszarze w Polsce. Park im. Poniatowskiego należy do jednego z największych.
     
     Łobudzice, to nieduża miejscowość niedaleko Zelowa z zabytkowym drewnianym kościołem pochodzącym z 1795 r:


     Kociszew również leży blisko Zelowa i także może pochwalić się pięknym drewnianym kościołem z 1765 roku:

     Jak za chwilę zobaczycie nie tylko Japonia jest krajem kwitnącej wiśni. Oto jak kwitnie ten owoc w Polsce: 

     Następną wycieczkę odbyłem do Ligoty. Pięknie położona nad Widawką była miejscowość PGR - ska. Podążając do niej fotografowałem miejscowości mijane po drodze, oto fotorelacja z tej wycieczki:
     
     Czasami nawet podczas zwykłej przejażdżki można się natknąć na widoki całkiem zwyczajne, choć dość urzekające lub bardzo niezwykłe. 
     Na początek coś z tych bardziej zwyczajnych:
     Brodnia

Bocianicha


Ot takie zwykłe zdjęcia niezwykłych miejsc w zwyczajnym lesie i nie tylko:

Trochę historii ukrytej w lesie i niespodzianka na koniec:
http://youtu.be/lmTffrr3loM

  Rzeka Grabia posiada nad swymi brzegami kilka młynów wodnych, które często zachowały się w bardzo dobrym stanie, a nierzadko są jeszcze używane. Oto jeden z nich wraz ze wspomnianą rzeką:

     Rzeki Grabia ciąg dalszy - o ile Lichawa jest zwyczajną wioską o tyle Grabica leży na terenie Parku Krajobrazowego Warty i Widawki. Oto jak wyglądają wspomniane wioski:

     Kolejne zdjęcia przedstawiają Żagliny. Jest to typowa wioska, ale jej położenie na nieco górzystym terenie sprawia, że możemy się cieszyć całkiem fajnymi widokami:

     Teraz coś dla miłośników podziwiania zachodów słońca:

     I jeszcze coś dla miłośników historii, wciąż jakże żywej w naszej pamięci:

     Chciałbym Wam teraz przedstawić kolejny młyn znajdujący się na rzece Grabia. Został on wzniesiony w 1914 roku i mieści się we wsi Barycz w powiecie pabianickim w gminie Dobroń. Wygląda on tak:
http://youtu.be/w68MSC-hrFQ
     Przedstawiam Wam kolejny uroczy zakątek na rzece Grabi. Jest to kolejny zabytkowy młyn znajdujący się na tej rzece. Znajduje się on w miejscowości Talar, w powiecie pabianickim, w województwie łódzkim. Otoczenie młyna przez duże stawy i lasy powoduje, że miejsce jest bardzo urokliwe, a czysta woda w rzece zachęca do odwiedzenia tego miejsca. 
Tak wygląda to miejsce:
http://youtu.be/op8jZ2Pbt3A 
Łask - Kolumna, to kolejne miejsce, które chcę Wam przedstawić. Znajduje się ono niedaleko miejscowości Wronowice, pod którymi miała miejsce bitwa podczas powstania styczniowego. Warto tutaj dodać, iż niestety przegrana przez powstańców. Rosjanie zdobyli większość sprzętu i pojmali kilkunastu jeńców. Polacy niedostatecznie wyposażeni, w niesprawną broń nie mieli możliwości przeciwstawienia się wrogowi. Teraz znajduje się tam tablica i krzyż upamiętniający to wydarzenie, ufundowany przez nadleśnictwo w Kolumnie. Tak wygląda owo miejsce obecnie:
Luciejów G. to bardzo urokliwe miejsce nad stawem położonym w środku lasu na terenie gminy Buczek w powiecie łaskim w województwie łódzkim. Tak ono wygląda:

Dziś chcę Wam przedstawić kolejne miejsce w pełni zasługujące by je odwiedzić podczas weekendowego wypadu za miasto z rodziną. Mieści się ono w miejscowości Łobudzice k. Zelowa. W tym miejscu znajdziecie zalew z bardzo czystą wodą (można łowić ryby) dla dzieci jest plac zabaw, więc pobawią się na świeżym powietrzu, a wszystko to położone w bardzo ładnej okolicy z jednej strony otoczonej lasem z wygodnym parkingiem, na którym można zostawić samochód. Przy odrobinie szczęścia można nawet spotkać łabędzie: